KOREA
Electronic Travel
Authorization

ETA Way

[K-ETA] Eksploroni qytetet e gjalla të Koresë dhe fshatrat e qeta.

Date 2023-03-24

Eksploroni qytetet e gjalla të Koresë dhe fshatrat e qeta.

pasaportë të re

Nëpërmjet sistemit K-ETA, udhëtarët e huaj mund të marrin lehtësisht certifikimin e udhëtimit përmes internetit. Më parë, udhëtarët nga vendet që nuk kërkonin vizë duhej të bënin një aplikim në një numër telefoni ndërkombëtar përpara se të hynin në Kore, por futja e sistemit K-ETA e ka bërë atë më të përshtatshëm.Përpunimi i shpejtë - Nëse K-ETA nuk i nënshtrohet lëshimit zyrtar, miratimi do të vendoset brenda 24 orëve pas aplikimit. Aplikantët njoftohen për rezultatin në rreth 30 minuta dhe nëse miratohen, ata mund të hyjnë në Kore pa pasur nevojë për një proces lëshimi të vizës.

udhëtime të huaja në Kore

Koreja ka shumë destinacione tërheqëse udhëtimi! Këtu janë disa rekomandime.Arirang Park, Jeongseon, Gangwon-do - E vendosur në Jeongseon, Gangwon-do, Arirang Park është një qendër tradicionale e përvojës kulturore me temën e Arirang, ku mund të përjetoni lojëra tradicionale koreane, ushqim dhe arte popullore. Përveç kësaj, peizazhi natyror është gjithashtu i bukur, ndaj është një vend ku mund të shijoni me familjen ose çiftin tuaj.Itaewon - Itaewon është plot me restorante nga vende të ndryshme. Këtu mund të shijoni ushqim nga Tajlanda, India, Kina, Meksika, Italia, Franca dhe Koreja. Në Itaewon, ju mund të porosisni në anglisht në shumicën e restoranteve, kështu që provoni një shumëllojshmëri ushqimesh me miqtë tuaj të huaj.Fshati Jeonju Hanok - Fshati Jeonju Hanok është një vend ku mund të përjetoni ndërtesat tradicionale hanok dhe kulturën tradicionale koreane. Jeonju është i famshëm për ushqimin e tij tradicional, ngjyrosjen natyrale dhe muzikën tradicionale koreane. Ndjeni kulturën tradicionale të Koresë në fshatin Jeonju Hanok.

foto pasaporte

Koreja është një vend me shumë ushqime të larmishme dhe të shijshme. Këtë herë do të prezantoj ushqimet përfaqësuese që të huajt duan të shijojnë kur vizitojnë Korenë.Kimchi Jjigae - Një nga pjatat përfaqësuese të zierjes së Koresë, Kimchi Jjigae është një pjatë supë e bërë duke zier së bashku kimchi, mish derri dhe tofu. Një restorant përfaqësues ku mund të shijoni merak kimchi është Chamnamujip i vendosur në Gangnam.Bulgogi - Bulgogi është një nga pjatat më të famshme të mishit në Kore. Mund të bëhet duke përdorur lloje të ndryshme mishi, si viçi, derri dhe pula. Bulgogi është i famshëm për shijen e tij shumë të butë dhe të shijshme, dhe shijon edhe më mirë kur hahet me oriz të zier.Jeonju Bibimbap - Jeonju Bibimbap e ka origjinën nga Jeonju, Jeolla-do, dhe shërbehet me perime të ndryshme, pastë piper të kuq dhe mish viçi mbi oriz. Shija pikante dhe e kripur është e shkëlqyeshme me shumë erëza në pastën e piperit të kuq.

pasaportë e vetme

Gjithashtu, Koreja është një vend me shumë lloje blerjesh dhe argëtimi. Në zonat e famshme si Gangnam, Hongdae dhe Itaewon në Seul, ka restorante, bare, klube dhe qendra tregtare të ndryshme. Për më tepër, Koreja ka zhvilluar industri kulturore si K-pop dhe drama, kështu që ka programe të ndryshme për të shijuar qendrat tregtare, koncertet dhe takimet e fansave.Baret e hotelit - Baret e hoteleve ofrojnë një atmosferë luksoze por ekskluzive. Në zonat e vizituara nga turistë të ndryshëm të huaj, ka bare hotelesh si Conrad Seoul dhe Friday Night.

Destinacion turistik i Koresë

K-ETA është një nga kërkesat thelbësore për të huajt që hyjnë në Kore. Më parë, sipas Aktit të Kontrollit të Imigracionit, të huajt duhej të plotësonin një kartë imigrimi për të hyrë në Kore. Megjithatë, me shërbimin K-ETA mund të anashkaloni procesin e plotësimit të kartës së emigracionit. Kjo u lejon të huajve të hyjnë në Kore më shpejt dhe më lehtë se më parë.

fotot k-eta

APPLY FOR K-ETA