KOREA
Electronic Travel
Authorization

ETA Way

[K-ETA] Koreja, një vend ku sot lindin parqet e reja argëtuese.

Date 2023-03-24

Koreja, një vend ku sot lindin parqet e reja argëtuese.

vendet e synuara k-eta

K-ETA (Korea Electronic Travel Authorization) është një sistem elektronik i autorizimit të udhëtimit i operuar nga qeveria koreane. Është një sistem që lejon të huajt që vizitojnë Korenë të marrin paraprakisht autorizimin online të udhëtimit. Më parë, të huajt që dëshironin të vizitonin Korenë duhej të merrnin miratimin e udhëtimit në ambasadë ose aeroport, por tani ata mund të marrin miratimin paraprakisht duke përdorur K-ETA, duke i bërë përgatitjet para udhëtimit më të përshtatshëm.Ofroni shërbim të integruar të menaxhimit - K-ETA lejon shumë hyrje për 90 ditë pas hyrjes në Kore. Nëpërmjet kësaj, ju mund të vazhdoni të shijoni udhëtimin tuaj në Kore me një aplikim të vetëm. Përveç kësaj, K-ETA ofron menaxhim të integruar të informacionit para dhe pas hyrjes në Kore. Të gjitha informacionet, të tilla si aplikimi për vizë, zgjatja e qëndrimit dhe të dhënat e imigracionit, menaxhohen në një sistem për të minimizuar krijimin dhe shqetësimin e panevojshëm të dokumenteve.

Korea dhe viza

Koreja është e njohur për kombinimin e saj tërheqës të bukurisë orientale dhe qyteteve moderne. Është mirë të shijoni udhëtimet e brendshme, por ka shumë atraksione dhe atraksione turistike që ia vlen t"i vizitoni edhe për të huajt. Më poshtë është një listë e atraksioneve që duhen vizituar dhe destinacioneve turistike për të huajt që vizitojnë Korenë.Andong, Provinca Gyeongsang e Veriut - Andong, një qytet i vendosur në pjesën lindore të Koresë, është një qytet historik me histori të lashtë dhe kulturë tradicionale. Së bashku me festivale të tilla si Andong Hahoe Village dhe Andong Octopus Festival, rekomandohet të vizitoni vende kulturore si Muzeu i Qytetit Andong dhe Festivali i Maskës Hahoe.Kulla Namsan - E vendosur në zemër të Seulit, Kulla Namsan është një nga monumentet përfaqësuese të Seulit. Shumë turistë vizitojnë çdo vit, dhe ju mund të shihni qendrën e qytetit të Seulit me një shikim me një pamje të mrekullueshme të natës.Yeosu, Jeolla-do - Yeosu është një qytet që ndodhet në jugperëndim të Koresë, ka pamje të bukur natyrore me det të pastër dhe ishuj, male dhe lugina. Në veçanti, deti i natës i Yeosu është një nga pamjet më të bukura të natës në Kore.

Gwangju

Ndër ushqimet koreane, ka pjata të bëra duke përdorur përbërës të ndryshëm si mish, ushqim deti dhe perime. Më poshtë prezantohen ushqimet dhe restorantet e ndryshme që të huajt mund të shijojnë në Kore.Tregu Gwangjang - Tregu Gwangjang është një nga tregjet tradicionale përfaqësuese që ndodhet në qendër të Seulit, ku mund të shijoni një shumëllojshmëri ushqimesh koreane në rrugë. Mund të shijoni ushqime të ndryshme si tteokbokki, tempura, sundae, oden dhe ramen me çmime të arsyeshme dhe mund të ndjeni atmosferën tradicionale të tregut korean.Bulgogi - Bulgogi është një nga pjatat përfaqësuese koreane, viçi i marinuar dhe i pjekur në skarë. Ka një shije të ëmbël dhe të shijshme dhe është në dispozicion në shumë versione të ndryshme me përbërës të ndryshëm. Zakonisht hahet sipër orizit ose mbështillet në ssam me ssamjang.Jjimdak - Jjimdak është një pjatë që zihet në avull duke shtuar pulën dhe perime të ndryshme sipas dëshirës tuaj, më pas duke i shijuar me pastë piper të kuq, salcë soje dhe sheqer. Karakterizohet nga një shije pikante, por e lehtë dhe cilësi e butë.

pasaportë me shtetësi të dyfishtë

Gjithashtu, Koreja është një vend ku mund të shijoni një shumëllojshmëri ushqimesh dhe pijesh. Ushqimet tipike koreane përfshijnë kimchi, bulgogi, tteokbokki dhe naengmyeon, si dhe një shumëllojshmëri ushqimesh dhe pijesh të tjera rajonale. Në veçanti, çaji tradicional korean, Hancha, është gjithashtu shumë i famshëm.Banjat tradicionale koreane - Banjat konsiderohen të kenë rëndësi historike në Kore. Një banjë tradicionale është një vend komod për të kaluar kohë dhe për të relaksuar trupin dhe mendjen tuaj. Shumë banja gjithashtu ofrojnë shërbime sauna dhe masazhi. Banjat publike përfaqësuese përfshijnë Banja Publike Jamsil, Banja Gyodae dhe Banja Cheonggyecheon.

Pasaporta e Qëndrimit të Përhershëm

Procesi i aplikimit K-ETA është i thjeshtë. Nëse hyni në faqen e aplikimit K-ETA në internet dhe plotësoni informacionin tuaj personal dhe planin e udhëtimit, etj., lëshimi do të vendoset pas shqyrtimit. Përveç kësaj, nëse printoni K-ETA-në e lëshuar dhe e sillni me vete përpara nisjes, procesi i imigrimit është i shpejtë dhe i lehtë.

Udhëtimi në Korenë e Jugut

APPLY FOR K-ETA