KOREA
Electronic Travel
Authorization

ETA Way

Me K-ETA, ju mund të vizitoni atraksionet përfaqësuese të Koresë në mënyrë më efikase.

Date 2023-03-24

Me K-ETA, ju mund të vizitoni atraksionet përfaqësuese të Koresë në mënyrë më efikase.

Si të aplikoni për k-eta

K-ETA (Autorizimi Elektronik i Udhëtimit në Kore) është një sistem elektronik i autorizimit të udhëtimit i operuar nga qeveria koreane. Ky sistem i ndihmon udhëtarët të shmangin shqetësimet dhe vonesat e panevojshme duke i lejuar të huajt të kalojnë një proces të thjeshtë verifikimi përpara se të hyjnë në vend. K-ETA është një kërkesë për të gjithë të huajt që planifikojnë të hyjnë në Kore dhe thjeshton procedurën në stacionin e karantinës pas mbërritjes.Rezultate të shpejta pas dorëzimit të aplikimit - Pasi të aplikoni për një K-ETA, rezultatet zakonisht janë të disponueshme brenda pak minutash. Pra, aplikantët mund të bëjnë plane udhëtimi shpejt. Më parë, planifikimi i një udhëtimi ishte i vështirë sepse duhej të prisje që të miratohej deklarata e udhëtimit.

k-eta Mbretëria e Bashkuar

Koreja ka shumë destinacione tërheqëse udhëtimi! Këtu janë disa rekomandime.Andong, Provinca Gyeongsang e Veriut - Andong, një qytet i vendosur në pjesën lindore të Koresë, është një qytet historik me histori të lashtë dhe kulturë tradicionale. Së bashku me festivale të tilla si Andong Hahoe Village dhe Andong Octopus Festival, rekomandohet të vizitoni vende kulturore si Muzeu i Qytetit Andong dhe Festivali i Maskës Hahoe.Itaewon - Itaewon është një zonë ku grumbullohen dyqane të ndryshme si modë, aksesorë, mobilje dhe stoli. Itaewon është një vend i mrekullueshëm për të gjetur produkte unike dhe individualiste.Yeosu, Jeollanam-do - Yeosu është një qytet i vendosur në jugperëndim të Koresë dhe karakterizohet nga peizazhe të bukura të detit, ishujve dhe maleve. Rekomandohet si një vend ku mund të shijoni natyrën pasi ka atraksione të ndryshme si deti i natës i Yeosu, ishulli Geomundo dhe ishulli Odongdo.

Turizmi i Koresë

Ndër ushqimet koreane, ka pjata të bëra duke përdorur përbërës të ndryshëm si mish, ushqim deti dhe perime. Më poshtë prezantohen ushqimet dhe restorantet e ndryshme që të huajt mund të shijojnë në Kore.Ganjanggejang - Ganjanggejang është një pjatë kombëtare dhe një nga ushqimet përfaqësuese të Koresë. Salca e sojës, e cila përdoret si salcë, është e kripur dhe pikante, dhe shija e mishit të gaforres i shtohet për t"i dhënë një aromë delikate detit.Gejang është një nga pjatat më të njohura në Kore.Bibimbap - Bibimbap është një nga pjatat më të famshme të orizit në Kore. Ajo hahet duke vendosur mbi oriz të zier lloje të ndryshme perimesh, mish, vezë dhe pastë piper të kuq. Bibimbap është edhe më i shijshëm kur hahet me salca të ndryshme të aromatizuara me salcë soje dhe pastë piper të kuq.Pajeon - Pajeon është një petull i bërë me qepë jeshile dhe pluhur petullash, dhe zakonisht shijohet me një salcë pikante. Cilësia krokante dhe e butë është tërheqëse dhe është një nga ushqimet përfaqësuese koreane që shumë të huaj kënaqen ta hanë.

Jeju

Përvoja kulturore në Kore: Koreja është një vend shumë i larmishëm kulturalisht. Të huajt mund të përjetojnë kulturën koreane në përvojën tradicionale Hanbok, përvojën e Taekwondo dhe Qendrën e Përvojës Kulturore Chajeon.Fshati Hanok - Një zonë ku ndodhen shtëpitë tradicionale koreane, ku mund të përjetoni kulturën dhe arkitekturën tradicionale koreane.

pasaportë e vetme

K-ETA është një sistem që lejon të huajt që vizitojnë Korenë të aplikojnë lehtësisht për hyrje pa vizë. Nëse aplikoni online, ai mund të lëshohet brenda 24 orëve dhe ju mund të hyni në vend shpejt dhe me lehtësi pa kaluar në procesin e shqyrtimit.

skadimi i k-eta

APPLY FOR K-ETA