KOREA
Electronic Travel
Authorization

ETA Way

[etakr.com] Koreja, një vend ku bashkëjetojnë teknologjia e fundit dhe arti tradicional.

Date 2023-03-24

Koreja, një vend ku bashkëjetojnë teknologjia e fundit dhe arti tradicional.

aplikacioni i aplikacionit k-eta

K-ETA (Autorizimi Elektronik i Udhëtimit në Kore) është një leje udhëtimi e lëshuar për të huajt që vizitojnë Korenë. Më parë, të huajt që dëshironin të vizitonin Korenë duhej të merrnin një vizë, por tani, duke lëshuar një K-ETA, procesi i lëshimit të vizave mund të shkurtohet dhe vizitorët mund të vizitojnë Korenë me lehtësi.Probabilitet i lartë miratimi - K-ETA zakonisht nuk u refuzohen aplikantëve për vizë. Udhëtarët e huaj do të miratohen nëse plotësojnë kualifikimet minimale të kërkuara për të hyrë në Kore. Si rrjedhojë, nuk ka arsye për refuzim për shkak të gabimeve të vlefshmërisë ose paraqitjes së paplotë të dokumenteve që shfaqen gjatë procesit të plotësimit të formularit të aplikimit për vizë, duke ulur barrën e planifikimit të udhëtimit.

pasaportë e vetme

Koreja është e njohur për kombinimin e saj tërheqës të bukurisë orientale dhe qyteteve moderne. Është mirë të shijoni udhëtimet e brendshme, por ka shumë atraksione dhe atraksione turistike që ia vlen t"i vizitoni edhe për të huajt. Më poshtë është një listë e atraksioneve që duhen vizituar dhe destinacioneve turistike për të huajt që vizitojnë Korenë.Pyeongchang, Gangwon-do - Pyeongchang, ku u mbajtën Lojërat Olimpike Dimërore, është një destinacion popullor i sporteve dimërore, duke përfshirë ski dhe snowboard. Përveç kësaj, ai është i famshëm si një destinacion turistik sepse ka atraksione të tilla si Stadiumi Olimpik dhe Muzeu Kombëtar i Pyeongchang.Busan – I vendosur në juglindje të Koresë, Busan është një qytet ku mund të ndjeni hijeshinë e detit, maleve dhe qytetit në të njëjtën kohë. Ka atraksione të ndryshme si plazhi Haeundae, tregu Gukje dhe Taejongdae, kështu që nëse vizitoni Busan, ju rekomandoj t"i vizitoni ato.Seogwipo, Jeju Island - Seogwipo, Jeju Island është qyteti më i madh në ishullin Jeju dhe është i famshëm për peizazhet e tij të bukura natyrore dhe turizmin kulturor. Ka atraksione të tilla si plazhi Seogwipo, Kompleksi Turistik Jungmun dhe Seongsan Ilchulbong, kështu që rekomandohet për ata që duan të gjejnë një sërë gjërash për të shijuar.

Vend turistik i Koresë

Ushqimi korean është shumë i larmishëm dhe i pasur. Më poshtë prezantohen ushqimet dhe restorantet e ndryshme që të huajt duhet t"i provojnë kur të vijnë në Kore.Kimchi-jeon - Kimchi-jeon është një petull i bërë me kimchi dhe pluhur petullash, dhe është krokante dhe pikante si pajeon. Përbërja e përgjithshme është e butë dhe koreanët e shijojnë atë si meze të lehtë me alkool.Samgyeopsal - Një nga pjatat më të famshme të mishit në Kore, samgyeopsal është një pjatë e bërë duke përdorur fileto derri ose mish nga shtylla kurrizore. Samgyeopsal karakterizohet nga një shije e butë dhe vajore, dhe është e zakonshme të hahet me uthull ose ssamjang (ssamjang).Sundae - Sundae është një nga ushqimet përfaqësuese të Koresë, e bërë nga zorrët e derrit. Sundae është bërë me miell gruri, lakër fasule dhe mish, dhe shijon edhe më mirë kur hahet me pastë piper të kuq pikant.

pasaportë emergjente

Vendet historike në Kore: Ka shumë vende historike në Kore. Për shembull, ka vende të ndryshme si Pallati Gyeongbokgung, Pallati Changdeokgung, Tempulli Bulguksa, Seokguram Grotto dhe Anapji Pond në Gyeongju.Baret e hotelit - Baret e hoteleve ofrojnë një atmosferë luksoze por ekskluzive. Në zonat e vizituara nga turistë të ndryshëm të huaj, ka bare hotelesh si Conrad Seoul dhe Friday Night.

K-ETA

K-ETA funksionon në mënyrë të ngjashme me një vizë, por mbajtësit e pasaportave nga disa vende mund të hyjnë në Kore pa vizë. Megjithatë, me zbatimin e sistemit K-ETA, të gjithë të huajt tani lejohen të hyjnë në vend vetëm pasi të aplikojnë për K-ETA dhe të kenë marrë miratimin.

kore e viza

APPLY FOR K-ETA