KOREA
Electronic Travel
Authorization

ETA Way

Me K-ETA, ju mund të ndjeni më afër natyrën dhe ekologjinë e Koresë.

Date 2023-03-24

Me K-ETA, ju mund të ndjeni më afër natyrën dhe ekologjinë e Koresë.

Aplikimi K-ETA

Sistemi K-ETA u mundëson udhëtarëve të aplikojnë përmes internetit. Për ta bërë këtë, udhëtari duhet të plotësojë aplikacionin K-ETA dhe të dorëzojë informacione si pasaporta, bileta ajrore dhe akomodimi. Bazuar në këtë informacion, qeveria e Koresë së Jugut do të lejojë ose refuzojë hyrjen e udhëtarit.I gjithë procesi është i automatizuar - K-ETA-të përpunohen në mënyrë elektronike, kështu që udhëtarët nuk duhet të kalojnë në procesin e përpunimit të deklaratave të tyre të udhëtimit. Në të kaluarën, ishte e zakonshme që udhëtarët të vizitonin zyrën e degës dhe të dorëzonin një raport, por tani është e mundur të përpunohen shumë gjëra me një lëshim të vetëm në internet.

madhësia e fotografisë k-eta

Koreja është një vend me bukuri të ndryshme si historia, kultura, natyra dhe ushqimi. Nëse jeni një i huaj që viziton Korenë për herë të parë, do të doja t"ju prezantoja me disa vende të mira për t"u vizituar.Namyangju, Gyeonggi-do - I vendosur pranë zonës metropolitane, Namyangju është një qytet ku malet dhe natyra harmonizohen. Është një vend i mrekullueshëm për të ndjerë natyrën pasi ka atraksione të ndryshme si biçikleta hekurudhore Gapyeong, Kopshti i Qetësimit të Mëngjesit dhe Mali Yongmunsan.Busan - Busan, një qytet ku mund të ndjeni hijeshinë e detit, maleve dhe qytetit në të njëjtën kohë, rekomandohet ta vizitoni sepse ka atraksione të ndryshme si plazhi Haeundae, tregu Gukje dhe Taejongdae.Yeosu, Jeollanam-do - Yeosu është një qytet i vendosur në jugperëndim të Koresë dhe karakterizohet nga peizazhe të bukura të detit, ishujve dhe maleve. Rekomandohet si një vend ku mund të shijoni natyrën pasi ka atraksione të ndryshme si deti i natës i Yeosu, ishulli Geomundo dhe ishulli Odongdo.

pasaportë elektronike

Koreja është një vend me shumë ushqime të larmishme dhe të shijshme. Këtë herë do të prezantoj ushqimet përfaqësuese që të huajt duan të shijojnë kur vizitojnë Korenë.Tteokbokki - Tteokbokki është një pjatë pikante e bërë duke erëza me gochujang ëmbëlsira me oriz, ëmbëlsira peshku dhe qepë dhe më pas duke i zier. Është një ushqim përfaqësues korean i rrugës që shijohet nga shumë të huaj si dhe koreanë për shkak të çmimit të ulët dhe shijes së mirë.Bulgogi - Bulgogi është një pjatë që piqet në skarë pasi të kalojë viçi me salcë soje, sheqer dhe hudhër. Ka një shije tërheqëse të ëmbël dhe cilësi të butë, dhe është një nga pjatat më përfaqësuese në mesin e ushqimeve koreane.Jokbal - Jokbal është një pjatë me këmbët e derrit të ziera dhe e pjekur në skarë mbi një zjarr të hapur. Është e zakonshme të shijoni salcën e sojës, hudhrën dhe xhenxhefilin së bashku dhe rekomandohet ta shijoni me soju.

pasaporta e gjeneratës së ardhshme

Gjithashtu, Koreja është një vend me shumë lloje blerjesh dhe argëtimi. Në zonat e famshme si Gangnam, Hongdae dhe Itaewon në Seul, ka restorante, bare, klube dhe qendra tregtare të ndryshme. Për më tepër, Koreja ka zhvilluar industri kulturore si K-pop dhe drama, kështu që ka programe të ndryshme për të shijuar qendrat tregtare, koncertet dhe takimet e fansave.Tregu Bamdokkaebi - Një nga tregjet më të famshme të natës në Seul, ku mund të blini një shumëllojshmëri ushqimesh dhe produktesh me çmime të përballueshme.

Viza e udhëtimit në Kore

Me K-ETA, ju mund ta rregulloni orarin tuaj të udhëtimit në mënyrë më fleksibël sepse nuk keni nevojë të kaloni nëpër procedura të komplikuara për lëshimin e vizës. Përveç kësaj, koha e pritjes mund të reduktohet, duke e bërë udhëtimin më të rehatshëm. Qeveria koreane po tërheq gjithashtu në mënyrë aktive turistë të huaj përmes K-ETA dhe po kontribuon shumë në zhvillimin e industrisë së turizmit korean.

pasaporta e qëndrimit

APPLY FOR K-ETA