KOREA
Electronic Travel
Authorization

ETA Way

[etakr.com] Korea, pika fillestare e aventurës suaj të re.

Date 2023-03-24

Korea, pika fillestare e aventurës suaj të re.

Seul

Sistemi K-ETA u prezantua nga qeveria koreane për të rigjallëruar industrinë e udhëtimit dhe për të forcuar sistemin e lejeve të hyrjes. Nëpërmjet këtij sistemi, të huajt që hyjnë në Kore mund të gëzojnë një udhëtim më të përshtatshëm dhe të sigurt. Përveç kësaj, qeveria koreane mund të forcojë sistemin e lejeve të hyrjes për të huajt përmes sistemit K-ETA dhe të parandalojë dhe t"u përgjigjet krimeve dhe kërcënimeve të sigurisë.Përveç kësaj, qeveria koreane synon të tërheqë në mënyrë më aktive turistë të huaj përmes sistemit K-ETA. Të huajt mund ta vizitojnë Korenë më lehtë dhe me lehtësi përmes K-ETA, gjë që do të kontribuojë shumë në zhvillimin e industrisë së turizmit korean.

Kontaktoni k-eta

Koreja është e njohur për kombinimin e saj tërheqës të bukurisë orientale dhe qyteteve moderne. Është mirë të shijoni udhëtimet e brendshme, por ka shumë atraksione dhe atraksione turistike që ia vlen t"i vizitoni edhe për të huajt. Më poshtë është një listë e atraksioneve që duhen vizituar dhe destinacioneve turistike për të huajt që vizitojnë Korenë.Namyangju, Gyeonggi-do - I vendosur pranë zonës metropolitane, Namyangju është një qytet ku malet dhe natyra harmonizohen. Është një vend i mrekullueshëm për të ndjerë natyrën pasi ka atraksione të ndryshme si biçikleta hekurudhore Gapyeong, Kopshti i Qetësimit të Mëngjesit dhe Mali Yongmunsan.Myeong-dong - Myeong-dong është një nga zonat ikonike të Seulit në qendër të qytetit. Tregjet tradicionale si tregu Gwangjang, qendrat tregtare ku mund të blini artikuj të modës në modë, restorantet, kafenetë dhe sallonet e bukurisë janë të përqendruara. Përveç kësaj, Myeong-dong është gjithashtu qendra e kulturës dhe artit dhe ka një mori programesh kulturore si teatro të vegjël, galeri dhe koncerte.Dangjin, Chungcheongnam-do - Dangjini është një qytet i vendosur në pjesën perëndimore të Koresë dhe është shtëpia e detit, liqeneve dhe vendeve historike. Në Dangjin, ju mund të shijoni atraksione të ndryshme si plazhi Dangjin, Parku Kombëtar Detar Seohaean dhe Tempulli Seonamsa.

k-eta Japoni

Ndër ushqimet koreane, ka pjata të bëra duke përdorur përbërës të ndryshëm si mish, ushqim deti dhe perime. Më poshtë prezantohen ushqimet dhe restorantet e ndryshme që të huajt mund të shijojnë në Kore.Kimchi Jjigae - Një nga pjatat përfaqësuese të zierjes së Koresë, Kimchi Jjigae është një pjatë supë e bërë duke zier së bashku kimchi, mish derri dhe tofu. Një restorant përfaqësues ku mund të shijoni merak kimchi është Chamnamujip i vendosur në Gangnam.Bulgogi - Bulgogi është një pjatë që piqet në skarë pasi të kalojë viçi me salcë soje, sheqer dhe hudhër. Ka një shije tërheqëse të ëmbël dhe cilësi të butë, dhe është një nga pjatat më përfaqësuese në mesin e ushqimeve koreane.Jjimdak - Jjimdak është një pjatë që zihet në avull duke shtuar pulën dhe perime të ndryshme sipas dëshirës tuaj, më pas duke i shijuar me pastë piper të kuq, salcë soje dhe sheqer. Karakterizohet nga një shije pikante, por e lehtë dhe cilësi e butë.

udhëtime të brendshme të huaja

Pamja natyrore e Koresë: Ka shumë peizazhe të bukura natyrore në Kore. Për shembull, ju mund ta shijoni atë në një sërë shëtitjesh, shëtitjesh dhe plazhesh, të tilla si plazhet e ishullit Jeju, shtigjet e Seoraksanit dhe shtigjet e ecjes në Biseulsan.Tregu Bamdokkaebi - Një nga tregjet më të famshme të natës në Seul, ku mund të blini një shumëllojshmëri ushqimesh dhe produktesh me çmime të përballueshme.

Vizitoni Korenë pa vizë

K-ETA është një sistem që lejon të huajt që vizitojnë Korenë të aplikojnë lehtësisht për hyrje pa vizë. Nëse aplikoni online, ai mund të lëshohet brenda 24 orëve dhe ju mund të hyni në vend shpejt dhe me lehtësi pa kaluar në procesin e shqyrtimit.

Faqja kryesore e k-eta

APPLY FOR K-ETA