KOREA
Electronic Travel
Authorization

ETA Way

Me K-ETA, ju mund të vizitoni atraksionet përfaqësuese të Koresë në mënyrë më efikase.

Date 2023-03-24

Me K-ETA, ju mund të vizitoni atraksionet përfaqësuese të Koresë në mënyrë më efikase.

udhëtim në Kore Shqiptare

K-ETA (Autorizimi Elektronik i Udhëtimit në Kore) është një sistem elektronik i autorizimit të udhëtimit i prezantuar nga qeveria koreane për të lehtësuar inspektimin e imigracionit të turistëve dhe vizitorëve të biznesit. Nëpërmjet këtij sistemi, ju mund të futni informacionet bazë në lidhje me emigracionin paraprakisht në internet dhe të merrni miratimin përpara se të kontrolloheni në pikën e kontrollit të imigracionit në Kore.Probabilitet i lartë miratimi - K-ETA zakonisht nuk u refuzohen aplikantëve për vizë. Udhëtarët e huaj do të miratohen nëse plotësojnë kualifikimet minimale të kërkuara për të hyrë në Kore. Si rrjedhojë, nuk ka arsye për refuzim për shkak të gabimeve të vlefshmërisë ose paraqitjes së paplotë të dokumenteve që shfaqen gjatë procesit të plotësimit të formularit të aplikimit për vizë, duke ulur barrën e planifikimit të udhëtimit.

Daejeon

Koreja është e njohur për kombinimin e saj tërheqës të bukurisë orientale dhe qyteteve moderne. Është mirë të shijoni udhëtimet e brendshme, por ka shumë atraksione dhe atraksione turistike që ia vlen t"i vizitoni edhe për të huajt. Më poshtë është një listë e atraksioneve që duhen vizituar dhe destinacioneve turistike për të huajt që vizitojnë Korenë.Taebaeksan, Gangwon-do - E vendosur në pjesën lindore të Koresë, Taebaeksan është një nga malet përfaqësuese të Koresë dhe ofron peizazhe të bukura natyrore në varësi të stinës. Ju mund të shijoni aktivitete të ndryshme si ngjitje malore, ski dhe kamping në malin Taebaeksan.Itaewon - Itaewon është një nga vendet ku mund të shijoni kulturën dhe ushqimin e larmishëm të Koresë. Itaewon është një destinacion popullor për të huajt dhe është një vend ku mund të shijoni kultura dhe ushqime të ndryshme nga e gjithë bota.Wando, Jeollanam-do - Wando është i famshëm për ishujt e tij të bukur. Rekomandohet për ata që duan të shijojnë natyrën pasi ka atraksione të tilla si Qendra e Përvojës së 1 Marsit Wando Haenam, Wando Hill of Wind dhe Qendra e Edukimit të Ekologjisë Detare Rinore.

udhëtime të brendshme të huaja

Ka shumë ushqime në Kore që janë të famshme për shijen e tyre pikante dhe të këndshme. Në vijim prezantohen ushqimet dhe restorantet përfaqësuese koreane që mund të pëlqejnë të huajt.Ganjanggejang - Ganjanggejang është një pjatë kombëtare dhe një nga ushqimet përfaqësuese të Koresë. Salca e sojës, e cila përdoret si salcë, është e kripur dhe pikante, dhe shija e mishit të gaforres i shtohet për t"i dhënë një aromë delikate detit.Gejang është një nga pjatat më të njohura në Kore.Samgyeopsal - Një nga ushqimet përfaqësuese të Koresë, samgyeopsal karakterizohet nga pjekja dhe ngrënia e perimeve të freskëta me shijen natyrale të mishit të derrit. Restoranti përfaqësues ku mund të shijoni samgyeopsal është Sookdae, një restorant mishi, dhe ka shumë restorante ku mund ta shijoni edhe në qendër të qytetit.Pula - Pula koreane është shumë e famshme për llojet e ndryshme të erëzave dhe skuqjes. Pulat e njohura me erëza dhe shije të ndryshme përfshijnë gochujang, salcë soje, pulë të kalitur dhe pulë të nxehtë pikante.

vizë turistike

Gjithashtu, Koreja është një vend me shumë lloje blerjesh dhe argëtimi. Në zonat e famshme si Gangnam, Hongdae dhe Itaewon në Seul, ka restorante, bare, klube dhe qendra tregtare të ndryshme. Për më tepër, Koreja ka zhvilluar industri kulturore si K-pop dhe drama, kështu që ka programe të ndryshme për të shijuar qendrat tregtare, koncertet dhe takimet e fansave.Banjat tradicionale koreane - Banjat konsiderohen të kenë rëndësi historike në Kore. Një banjë tradicionale është një vend komod për të kaluar kohë dhe për të relaksuar trupin dhe mendjen tuaj. Shumë banja gjithashtu ofrojnë shërbime sauna dhe masazhi. Banjat publike përfaqësuese përfshijnë Banja Publike Jamsil, Banja Gyodae dhe Banja Cheonggyecheon.

K-ETA Shqiptare

K-ETA është një sistem që e bën procesin e emigracionit korean më të butë, duke i lejuar të huajt të vizitojnë Korenë më të përshtatshme. Nëpërmjet kësaj, industria e turizmit të Koresë, si dhe shkëmbimi dhe komunikimi ndërkombëtar mund të promovohen. Prandaj, të huajt që vizitojnë Korenë do të jenë në gjendje të shijojnë udhëtime më të sigurta dhe më të përshtatshme duke përdorur K-ETA.

udhëtime të brendshme të huaja

APPLY FOR K-ETA